ЗУСТРІЧНІ ЗВІРКИ: УДАР ПО БІЗНЕСУ

Інформаційний ресурс ЮРЛІГА
13 листопада 2015 року
Колонка експерта
 

Сучасна система органів влади в Україні досить заплутана. І як це не сумно, але більшість наших співгромадян не в курсі існування інстанцій, з якими вони особисто не мають справу. Однією з таких є Держфінінспекція (КРУ). Хто ж такі КРУшники, чому можуть до вас прийти і як з ними спілкуватись? 

Що за перевіряючі?

Державна фінансова інспекція України (далі - ДФІ) - орган, який здійснює незалежний держфінконтроль від імені виконавчої гілки влади. Діяльність його стосується не всіх, а лише сектора економіки іменованого публічним: органів виконавчої влади, бюджетних установ, держпідприємств, а також підприємств, що фінансуються з держбюджету. Саме до них органи ДФІ можуть навідатися в будь-який момент з метою перевірки прозорості витрачання бюджетних коштів. До інших же, тобто до приватного сектору, можуть прийти з перевіркою лише за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи. А також із зустрічною звіркою, про що мова піде далі.

У народі службовців Держфінінспекції називають КРУшники. Пов'язано це з історичною назвою структури, яка майже сто років іменувалася Контрольно-ревізійним управлінням. Нинішню назву орган отримав лише в 2010 році. Звідси і абревіатура, що успішно використовується в народі й досі, адже від зміни назви суть не змінилася.

За законом і на практиці

Основним актом, який регулює діяльність ДФІ, є Закон «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю України» (далі - Закон). Цей документ визначає основи діяльності органу. А також регулює моменти його відносин з приватним сектором економіки.

До непідконтрольних підприємств КРУшники можуть прийти лише із зустрічною звіркою. І тільки у випадку, якщо у таких були госпвідносини з «бюджетними» підприємствами. Абзац 17 статті 11 Закону чітко визначає, що зустрічні звірки, які проводяться органами ДФІ, не є контрольними заходами. Звідси випливає непоширення на зустрічні звірки низки нормативно-правових актів, зокрема Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550 (далі - Порядку).

Проведення звірок не регулюється будь-яким окремим актом. Тому при їх проведенні як КРУшники, так і представники непідконтрольних підприємств використовують норми Закону та Порядку за аналогією. Однак такі дії з боку перевіряючих є не зовсім законними.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи держвлади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто їм можна робити тільки те, що безпосередньо дозволено законом. Отже, якщо ніде не вказано, що КРУшники можуть використовувати Порядок при проведенні зустрічних звірок, значить це їм заборонено.

Тим же, кого перевіряють, дозволено робити все, що прямо не заборонено законом. Тому вони можуть за необхідності застосовувати норми Порядку до зустрічних звірок. Залежить все від ситуації: якщо нам вигідно, щоб наші відносини з перевіряючими регулювалися Порядком, то ми посилаємося на своє право використовувати його за аналогією. Якщо ж ні, то ми стверджуємо, що ДФІ не може трактувати нормативні акти за аналогією, оскільки це їм прямо не дозволено.

Приміром, іноді КРУшники, прийшовши зі звіркою на підприємство, вимагають надати їм робоче місце та оргтехніку (комп'ютер, ксерокс і т.п.). Причому мова йде саме про вимогу, а не про прохання, оскільки не варто забувати про людські відносини. Тиснуть при цьому на те, що такий обов'язок сторони, котру перевіряють, закріплений у Порядку. Але ж документ цей розрахований на регулювання проведення ревізій, а не зустрічних звірок. Так що посилаючись на вищевказану причину, ми їм можемо сміливо відмовити.

Звірка - не перевірка

Згідно п.12 ст.10 Закону органи ДФІ мають право проводити на підприємствах, в установах і організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, яка контролюється.

Розшифруємо. КРУшники проводять на держпідприємстві (наприклад, Укрнафта, Укренерго, Енергоатом) перевірку (ревізію). Виявляють, що у об'єкта, який перевіряється, були з вами договірні відносини. І вирішують для з'ясування їх реальності звернутися до вас із зустрічною звіркою. За фактом їм потрібна первинна документація по вашим господарським відносинам: договори, акти, платіжки. Отримавши їх, вони зможуть зіставити подану держпідприємством і вами інформацію та з'ясувати, чи не бреше їм підконтрольний «бюджетник». Тобто вони порівнюють документи підприємства А (підконтрольного) з документами підприємства Б (непідконтрольного).

На ділі ж службовці ДФІ, швидше за все, прийдуть до Вас з вимогою надати їм набагато більший перелік документів. Приміром, звітність про те, куди далі були витрачені гроші, зароблені під час надання послуг держпідприємству, скільки людей у вас оформлено, яка у вас матеріально-технічна база, чи платите ви податки за своїх працівників і т.д. Винахідливості КРУшників немає меж.

Ви ж, у свою чергу, геть не зобов'язані такі документи їм надавати. Адже вони ніяк не підтверджують вид, обсяг і якість операцій та розрахунків. І на підконтрольному підприємстві цих документів немає. Так що звіряти їх немає з чим. А значить це вже не звірка, а перевірка, яку вони у вас проводити не мають права.

ЯК ВІДПОВІСТИ, ЩОБ НЕ ЗАЛИШИТИСЯ В ДУРНЯХ?

Коли Вам прийшло направлення, а точніше прийшов службовець Держфінінспекції і приніс його Вам з вимогою дати йому документи, то не треба відразу ж беззаперечно погоджуватися. У такій ситуації слід себе максимально убезпечити. Для цього ефективними є наступні дії (неодноразово використовувалися нами на практиці і дають свої результати):

1. Перевірте законність

Якщо Вам повідомили, що на підприємство прибув перевіряючий, не варто допускати його до керівництва. Контактувати з такими інстанціями краще юристу, що має досвід спілкування з перевіряючими органами (податківці, митниця).

Проведіть КРУшника в окреме місце для розмови, ознайомтеся з направленням, попросіть його документи. Перевірте, чи відповідає інформація в направленні дійсності (дати, ПІБ перевіряючого, назва підприємства, адреса).

Далі Ви повинні розписатися про те, що допускаєте перевіряючого до звірки. Для цього в направленні є графа «посада керівника». Але якщо спілкується з КРУшником юрист, то розписуватися у цьому місці він фактично не має права. Розумним буде закреслити слово «керівника» і написати «представника». Якщо ж службовець на це не погоджується, то підписуйтесь в будь-якому іншому місці документа з зазначенням своїх реквізитів.

До слова, якщо натрапити на упертого представника ДФІ, то на цьому етапі звірка може на деякий час затриматися. Нам доводилося і з юрдепартаментом Фініспекціі м.Києва спілкуватися з цього приводу (проте знайти розумних доводів, чому ми не можемо там підписатися як представники, вони не знайшли) і з міліцією - нібито ми перешкоджаємо таким чином звірці. Однак якщо все правильно пояснити, то позицію свою ви успішно відстоїте.

2. Письмовий запит

Радимо Вам просити у КРУшника скласти письмовий запит на ті папери, які він вимагає надати. Далі він буде документом, на який ви зможете дати офіційну відповідь (особливо, якщо це буде відмова) і посилатися у разі виникнення конфлікту.

У запиті потрібно вказати: хто вимагає документи, в рамках чого, які саме, дату, підпис. На цьому ж запиті попросіть перевіряючого потім написати «документи отримані» (плюс дата, час, підпис). Постарайтеся мирно обговорити всі деталі, адже ми все ж цивілізовані люди. Трапляються, звичайно, і «тяжкі випадки», але часто всі моменти цілком можливо врегулювати в діалозі.

Запит документації ДФІ Краснов Іван

3. Відповідь на запит

На написаний перевіряючим запит обов'язково пишіть відповідь. Вона може мати, наприклад, таку ось форму. Обов'язково посилайтеся на норми Закону, що підтверджують правомірність Вашої відмови і незаконність вимог перевіряючого.

 Відповідь на запит ДФІ Краснов Іван ЮК

Якщо не погоджуємося надавати затребувані документи - пишемо чому.

Відповідь на запит документації КРУшниками Краснов Іван

При тому потрібно вказати, чому такі-то документи ми готові надати, а ось такі-то ні. Якщо ж просять цілком нормальний список «первинки», то у відповіді перераховуємо документи, які даємо. І не забуваємо про дату, час, підпис. А також те, що перевіряючий повинен розписатися під відповіддю про отримання вказаних документів.

Відповідь на запит документів ДФІ Краснов І.В. Світ юридичних послуг

4. Документи «на виніс»

Дуже часто підприємства не приділяють особливої уваги вимозі «надати оригінали» або «дати документи на перевірку на виніс». І перевіряючі органи цим активно користуються. Цілком може дійти до підробки або втрати ваших документів. Тому радимо берегти оригінали від чужих рук та очей.

Попередьте КРУшника, що з документацією він буде ознайомлюватися на місці. Оскільки документи є частиною госпдіяльності підприємства, і на виніс ви їх маєте право не давати. Тим більше оригінали. Винятком може бути лише довіреність (представника), а також документи, які є в загальному доступі (виписка, витяг) - адже при необхідності ви зможете їх відновити.

Відксерте все необхідне, зшийте і виділіть місце, ручку, папір перевіряючому для роботи. Якщо зажадають отримати оригінали, це не є проблемою, але теж тільки зшитими, під розпис про отримання та на місці. Обов’язок  давати КРУшнику оригінали документів на виніс ніде не закріплений. Отже відмова задовольнити подібну вимогу буде цілком законною.

5. Довідка або акт

За підсумками звірки в межах терміну її проведення Вам повинні виписати Довідку про результати звірки. Прямо в довідці рекомендуємо писати свої заперечення, якщо ви не згодні з результатами звірки. А так воно, швидше за все і буде.

 

Поширена практика - зробити висновок, що ви не змогли підтвердити реальність операцій. Особливо, якщо до цього ви відмовилися надати на звірку низку документів. Так що внизу довідки прямо під підписами викладіть свої заперечення. Якщо мало місця - використовуйте зворот. Це збереже вас від можливих подальших маніпуляцій з результатами звірки. Приміром, така довідка може бути передана в податкову, а на її основі - призначена перевірка і проведені донарахування. Потім необґрунтованість таких санкцій буде важко довести, навіть у суді, якщо не буде ваших заперечень в довідці.

Довідка про проведення зустрічної звірки Краснов Іван

У підсумку, дотримуючись таких нескладних рекомендацій, ви забезпечите збереження первинної документації підприємства, обмежете можливість маніпуляцій з нею, відповідно зменшуючи ризики тиску на бізнес з боку КРУшника. Притому постарайтеся вирішувати всі питання в мирному порядку. Адже перевіряючих теж можна зрозуміти: держава дала їм завдання «принести гроші в касу». А їм вже в силу своєї посади доводиться підключати фантазію і викручуватися - комусь же треба держбюджет поповнювати.

P.S. Поки готувалася стаття стало відомо, що Кабмін 28 жовтня ухвалив рішення про перетворення ДФІ в Державну аудиторську службу. Так що цілком можливо, що в найближчому майбутньому КРУшники перестануть приходити на підприємства зі звірками. Або просто перевірятиме вже інша служба, з іншими повноваженнями. Буде видно…

ВІТАЛІЙ МАЦЕЛЮХСвіт юридичних послуг, Виталий Мацелюх, Мир юридических услуг, юрист Київ, юристы Киев, юридические услуги

Адвокат, Керуючий партнер
Компанії «СВІТ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ»

044 383 28 82
050 669 45 52